wtorek, 28 lutego 2012

Warunki wypozyczenia wystawy banerowej


Warunki wypożyczenia wystawy banerowej „Tak widzimy historię Chorzowa”
z Muzeum w Chorzowie
  1. Wystawa składa się z 7 plansz zamontowanych na systemach wystawienniczych typu roll-up
a)      każdy roll-up posiada swoją opisaną torbę
b)      po rozłożeniu roll-up ma wymiary 200 cm wysokości, 100 cm szerokości
2.       Opis wystawy oraz fotografie poglądowe poszczególnych banerów oraz całości prezentowane są na następujących stronach internetowych: www.muzeum.chorzow.pl oraz muzeum-chorzow-edu.blogspot.com. Wszystkich informacji dot. wystawy udziela Dział Edukacyjno – Promocyjny Muzeum  w Chorzowie (nr tel.: 32/ 241 31 04 wewn. 105).
  1. Termin wypożyczenia wystawy ustalany jest z Działem Edukacyjno – Promocyjnym Muzeum w Chorzowie
a)      proponowany czas wypożyczenia – 2 tygodnie
4.       Wystawa odbierana jest przez przedstawiciela upoważnionego przez Dyrektora wypożyczającej szkoły / instytucji uprawnionego do podpisania protokołu zdawczo – odbiorczego z siedziby Muzeum
a)      pracownik Działu Edukacyjno – Promocyjnego Muzeum instruuje odbierającego wystawę o sposobie jej montażu
b)      pracownik Działu Edukacyjno – Promocyjnego przygotowuje protokół zdawczo – odbiorczy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach
c)       wypożyczający organizuje transport wystawy we własnym zakresie.
  1. Zwrot wystawy następuje w terminie wcześniej uzgodnionym z Działem Edukacyjno – Promocyjnym
a)      wystawa dostarczana jest przez przedstawiciela szkoły/instytucji wypożyczającej uprawnionego do podpisania protokołu zdawczo – odbiorczego do siedziby Muzeum
b)      termin zwrotu wystawy należy wcześniej ustalić z Działem Edukacyjno - Promocyjnym
  1. Wypożyczający zobowiązany jest do wykonania dokumentacji fotograficznej sposobu prezentowania wystawy i dostarczenia jej na płycie CD lud drogą e-mailową (na adres: promocja@muzeum.chorzow.pl lub sontag@muzeum.chorzow.pl ).  Fotografie będą służyć celom dokumentacyjnym lub promocyjnym wystawy. Muzeum zobowiązuje się do podpisywania ewentualnie wykorzystanej fotografii w następujący sposób  „Fot. archiwum Szkoły Podstawowej nr…” 
  2. Wypożyczenie wystawy jest bezpłatne.

środa, 22 lutego 2012

Podsumowanie programu

Przyszedł czas na długo oczekiwane podsumowanie programu edukacyjnego "Moje miasto - moje miejsce?". Jego uczestnicy po raz pierwszy zobaczyli efekt kilkumiesięcznej pracy - wystawę banerową,, której są współautorami.

Spotkania podsumowujące odbyły się
- 15 lutego - dla obecnej klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr1i obecnej klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 1
- 21 lutego - dla obecnej klasy VI a ze szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi
- 26 stycznia - dla obecnej klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 29
 




Spotkania były oczywiście okazją do złożenia podziękowań dla nauczycieli, którzy włożyli wysiłek i swoją pasję w prowadzenie klas w czasie programu oraz uczniom, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem i chęcią w uczestniczeniu w  pierwszym tego typu programie przygotowanym przez Muzeum w Chorzowie.

Po części oficjalnej znalazł się też czas na spotkanie z gorącymi klimatami Afryki na prezentowanej obecnie w Muzeum wystawie czasowej "Kraj Prawych Ludzi - chorzowianie w Burkina Faso".


 
Jeszcze raz składamy ogromne podziękowania za zaangażowanie i wysiłek w czasie programu "Moje miasto - moje miejsce?".

Wystawa banerowa "Tak widzimy historię Chorzowa"



Głównym materialnym efektem programu edukacyjnego "Moje miasto - moje miejsc?" jest mobilna wystawa banerowa zatytułowana "Tak widzimy historię Chorzowa".  

Nad wystawą, zarówno jej treścią, jak i wyglądem pracowali uczniowie pięciu klas z  chorzowskich szkół podstawowych, autorki programu oraz artysta plastyk. Uczniowie byli odpowiedzialni za dobór sposobu przedstawienia najważniejszych wydarzeń, miejsc i postaci tak by duża ilość informacji układała się w przejrzystą i czytelna całość, która będzie zachęcać do zainteresowania się nią. Prowadzące program pracownice muzeum - Magdalena Sontag i Izabela Malmor - odpowiedzialne były za dobór treści i materiału ikonograficznego wykorzystanego w wystawie. Natomiast artysta plastyk Martyna Paluchiewicz zestawiając sugestie merytoryczne i estetyczne wszystkich współautorów opracowała wystawę graficznie. 

Tak powstało siedem banerów, które mogą stać się przyczynkiem do zainteresowania wyjątkową historią dzisiejszego Chorzowa, lub też sprzyjać utrwaleniu zdobytych już wiadomości na temat naszego miasta.

Banery - każdy o wymiarach 200 x 100 cm - rozpięte są na systemach typu roll-up, dzięki czemu wystawa jest łatwa w transporcie i późniejszym ustawianiu.

Na wystawę składają się:
  • baner tytułowy - opisujący zamysł całego przedsięwzięcia

    • 3 banery ilustrujące historię Chorzowa na osi czasu od 1257 roku do 1945 roku:  
    - Początki wsi Chorzow i miasta Königshütte (1257-1868)
    - Od Königshütte do Królewskiej Huty (1869-1922) 
    - Od Królewskiej Huty do Chorzowa (1922-1945)



    • baner MIEJSCA- ukazujący wybrane miejsca, które wpłynęły na rozwój miasta i te, które spełniały role miasto- i kulturotwórcze. Wszystkie wyszczególnione tu miejsca pokazane są jak wyglądały dawniej i jak prezentują się dzisiaj. Dzięki temu możemy zobaczyć, które z nich znacząco się zmieniły, a których charakter został zachowany. Wszystkim zestawieniom towarzyszą krótkie opisy. 
                                                             
    • baner POSTACIE - na tym banerze zostało ukazanych jedenaście wybranych postaci reprezentujących różne epoki i dziedziny życia; postaci, które jako jedne spośród wielu osób znacząco wpisały się w historię dzisiejszego Chorzowa.

    • baner WYDARZENIA- ta część wystawy w skrótowy sposób zestawia wydarzenia, które stanowiły kolejne znaczące cezury w rozwoju dzisiejszego Chorzowa. Zaprezentowane kilka zaledwie dat z bogatej przeszłości naszego miasta daje pretekst do zastanowienia się nad znaczeniem wydarzeń związanych z administracyjnymi  decyzjami, ale także tymi związanymi z otwarciem wielkich zakładów przemysłowych , czy ulepszeniem infrastruktury pomiędzy innymi organizmami miejskimi.
     Całość prezentuje się tak: